O projekcie „Bajki ozobotów”

Rozpoczynamy wielkie święto “Bajek” Stanisława Lema i wszystkich programistów. Wyrusza program “Bajki ozobotów, czego Lem nie wymyślił”, a w nim moc atrakcji dla uczestników – warsztaty z programowania i robotyki, zadania z ozobotami, przygoda literacka z internetowymi książkami w Storbird, a na zakończenie prawdziwa uczta dla koneserów kodowania – Turniej Bajek Ozobotów. Projekt “Bajki ozobotów, czego Lem nie wymyślił organizuje Fundacja Szkoła Medialna w ramach programu grantowego „Fajne granty” Fundacji CoderDojo Polska i T-Mobile Polska. W ten sposób świętujemy CodeWeek w Krakowie!

Zapraszamy do wspólnej przygody
uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

Program projektu

10 – 20 października 2017 r.

10 października 2017 r.

Inauguracja Programu “Bajki ozobotów, czego Lem nie wymyślił”:

 • Godzina z Lemem – udostępnienie w szkołach audiobooka Wydawnictwa Literackiego – Borys Szyc czyta “Bajki robotów” (link do audiobooka)
 • Spotkania z ozobotami – Zajęcia w szkołach z wykorzystaniem materiałów na www.bajkiozobotow.pl
 • “Zaprogramowane scenariusze” –  realizacja w szkołach lekcji opartych na scenariuszach opublikowanych na www.bajkiozobotow.pl
 • Zadanie Storybird dla uczniów – napisanie bajki/opowiadania z wykorzystaniem platformy Storybird (www.storybird.com). Na stronie zamieszczone są ilustracje artystów przedstawiające roboty, z których możecie skorzystać tworząc swoje opowieści – zobacz tutaj  Zespół wybiera dowolną ilustrację spośród podanych, a następnie wykorzystując pozostałe ilustracje danego artysty tworzy bajkę lub opowiadanie, którego bohaterem jest robot. Po zakończonej pracy swoją książkę elektroniczną należy opublikować, a link przesłać na adres: fundacja@szkolamedialna.pl. Utwory finalistów zostaną zaprezentowane podczas Turnieju “Bajek ozobotów”.

Instrukcja tworzenia opowieści w Storybird – zobacz tutaj.

17 października 2017 r.

 • Zaprogramowani na naukę: Warsztaty w szkołach z umiejętności uczenia się i zapamiętywania – materiały na www.bajkiozobotow.pl

18 października godz. 17:00

Warsztaty otwarte w SP Da Vinci 

 • “Piszemy Bajki ozobotów” – warsztaty literacko-programistyczne z wykorzystaniem platformy Storybird zainspirowane lekturą “Bajek robotów”, publikacja wspólnie napisanej bajki na Storybird i stronach projektu, Facebooku.
 • “Zaprogramuj ozobota” warsztaty programowania ozobotów w szkołach – jak działają ozoboty, jak je programować, jak ozobot reaguje na kolory. Przygotowanie do turnieju ozobotów.

20 października godz. 10:00

Publiczna Szkoła Podstawowa Da Vinci w Krakowie os. Na Stoku 34

Turniej finałowy “Bajki ozobotów” – inspiracją są “Bajki robotów” Stanisława Lema

 

Scenariusz turnieju

 • Przywitanie i przedstawienie zespołów (w turnieju rywalizować będą ze sobą 3-osobowe drużyny – programując roboty ozobot i  wykonując przygotowane zadania konkursowe)
 • Prezentacja nadesłanych utworów Storybird
 • Zadanie turniejowe dla finalistów
 • Obrady jury –  wybór laureatów – trzy najlepsze drużyny zdobędą dla swoich szkół nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy turnieju otrzymają upominki i certyfikaty.
 • W czasie obrad “Planeta Lema”- multimedialne spotkanie z twórczością Stanisława Lema.
 • Finał programu: “Bajki ozobotów – czego Lem nie wymyślił” połączony z wręczeniem nagród dla uczestników turnieju i laureatów